04.07.2017

#6. Włochy ŚRODKOWE: podsumowanie tego co zwiedziliśmy w Toskanii & Ligurii & Lacjum (okolice Livorno)

Czas podsumowań tego, co zobaczyliśmy w ciągu ponad miesiąca (19.05-01.07) w Toskanii:

  1. Rzym
  2. Florencja
  3. Cinque Tere
  4. San Gimigniano
  5. Varregio
  6. Carrara & Masa
  7. Lucca
  8. Piza
  9. Vada
  10. Livorno
Pomysły na trasy autem do zwiedzania Toskanii, gdybyście byli zainteresowani:
Co zobaczyć w Toskanii || Do przeczytania 1  ||  Do przeczytania 2
1) Florencja - Lucigniano - Greve in Chanti (winnica San Stefano) - Arezzo
2) San Gimigniano - Siena - Montepulciano - Val d'Orcia
3) Varegio - Lucca - Barga
4) STATKIEM: wyspa Elba


1. Rzym:  jest piękny, wyjątkowy, zatłoczony i bardzo klimatyczny. Zdecydowanie warto go odwiedzić na minimum 2 dni. My nie lubimy muzeum, kościołów bo to nas męczy i nudzi, ale Rzym... wspaniały, majestatyczny i wciągający. Jest dużo osób ale to nie odbiera mu uroku ;) Jedyne co bardzo doskwiera to temperatura, ale dla tych widoków warto się przemóc. W sobotę zwiedzaliśmy od 11:00 do 24:00 i w niedzielę od 9:00 do 17:00 i to był maraton. Jeszcze jeden dzień by się przydał, by bez pośpiechu zobaczyć to piękne miasto.


2. Florencja:  piękna, specyficzna i warta zobaczenia. Byliśmy tam ok. 5 godzin bo przez wysokie upały nie miałam siły już na spacerowanie i oglądanie. Napewno warto wejść na wzgórze z którego widać całe miasto, zobaczyć katedrę Santa Maria del Flore. Polecam aplikację Ulmon, która pokazuje na mapie miejsca warte zobaczenia: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ulmon.android.citymaps2go&hl=pl2. Cinque Terre:  nie zapomnę tych widoków do końca życia ;) Chyba najlepsza wycieczka podczas pobytu w Toskanii ;-) Trzeba dostać się do La Spezia, tam na dworcu kolejowym kupić dzienny bilet na nieograniczone podróże pociągiem i podróżować miedzy tymi 5cioma miasteczkami dowoli. Nie ma dzikich tłumów, jest luz, swoboda, piękne widoki, woda, cudowne malownicze domy - jedź tam i nie zastanawiaj się! :)


Cinque Terre to nie jest jedno miasteczko, to park narodowy na terenie którego jest 5 miast. Gdy masz kupiony dzienny bilet (ok 15 euro) podróżujesz bez limitu między tymi miasteczkami, pociągi jeżdżą co 15-20 minut:


Polecamy przejście BLUE PATH (3 km w ok 1-1.5h) z Vernazza do Corniglia. Jest pięknie, łatwo, 50% pod górkę i 50% z górki, ale warto :)

Riomaggiore:

Manarola:

Vernazza:

Monterosso:
BLUE PATH: Vernazza - Corniglia

4. San Gimigniano: jest przepiękne, prze prze klimatyczne i bardzo wyjątkowe. Na 1 dzień wycieczka, przenosi Cię w czasie do rycerzy, do miasta które było ulokowane w murach zamku. Są pyszne przyprawy do kupienia (bardzo polecam), a spacer tam to prawdziwa radość :)

5. Varregio: kurort turystyczny, są plaże, jest uliczka z palmami a wokół butiki i sklepy, są też wąskie klimatyczne włoskie uliczki w centrum - piękne i wyjątkowe miejsce na odpoczynek :)6. Carrara & Masa: wybraliśmy sie tam aby zobaczyć skąd jest wydobywany marmur po który przyjeżdżają ludzie z całego świata ale niestety to nie była udana wycieczka, albo trasa nie była jasna w przewodnikach. Na miejscu zastaliśmy takie skały, co niestety nie było warte jazdy autem ok. 1.5h.10. Livorno: wybraliśmy to miasteczko jako najlepsze do zamieszkania bo: samo miasto jest duże, pełno w nim lokalsów, praktycznie żadnych turystów, nie jest zatłoczone ale nocami żyje, pełno w nim pubów, knajpek, ale jest też morze i port - zależało nam by mieszkać przy wodzie. Jest ładne, a my mieszkaliśmy obok "Małej Wenecji" - miejsca gdzie jest pełno kanałów, co dodawało temu miejscu uroku. Blisko z niego to Pizy (20 km, 30 min autem ze względu na ograniczenie prędkości do 50 km/h), 1.5h do Cinque Terre, 15 min na plażę z żółtym piaskiem i 40 min na plażę z białym piaskiem i lazurową wodą. Ceny normalne, a nie turystyczne (np w Varregio które jest ok 30-40 min i jest piękne to ze względu na to że to bardziej kurort, jest tam drożej i jest zatłoczone turystami)


Więcej zdjęć Livorno znajdziesz tutaj:
https://www.flickr.com/photos/aureliacyrwus/sets/72157682634261060Terrazza Mascagni


Nuova Venezia
Sanctuary of Montenero
Port 

Fortezza Vecchia


Plaże w okolicy Livorno:


Quercianella (~16km)Castiglioncello (~23km)
źródło zdjęcia
Vada white beach (~32km)
zdjęcia google
źródło zdjęcia
Brak komentarzy:

Odwiedzin:

Archiwum bloga

Ostatnie komentarze: